کاهش وزن یا کاهش چربی بدن؟!

خیلی از ما دوست داریم اندامی مناسب داشته باشیم . برای اینکه خوشتیپ تر بنظر برسیم دوست داریم لاغر بشیم . دوست داریم لباس هایی را بپوشیم که سایزشون کوچک باشه و فیت تن خودمون باشه تا بهتر بنظر برسیم. ما فکر میکنیم برای این که لاغر بشیم باید حتما وزنمون خیلی کم بشه! در واقع لاغر شدن را برابر با کاهش وزن میدونیم. به خیال خودمون که کاهش وزن همون خلاص شدن از چربی های زیر پوستی مزاحمه که نمیزاره ماهیچه های ما خودشون را نشون بدن. اما این فکر شدیدا غلطه !

چربی سوزی یا عضله سوزی ؟!؟!

در این مطلب میخواهیم یکبار برای همیشه یه تفکر غلط شما پابان دهیم!

وزن شما چه چیزی را به شما میگوید؟

وزن ، جرم تمامی توده بدن شما را به شما اطلاع میدهد. درصد زیادی از وزن شما را عضلات شامل مبشوند. عضلات سنگین ترین بافت بدن هستند که تراکم جرمی بالا را دارند. به همین دلیل یک کیلوگرم ماهیچه حجم خیلی کمتری نسبت به یک کیلو چربی دارد. به همین دلیل ورزشکاران حرفه ای وزن زیاد اما سایز دور کمر کمتری دارند.

fat v muscle
در تصویر بالا به وضوح تفاوت حجم ماهیچه و چربی را در وزن یکسان مشاهده مینمایید.

 

ماهیچه ها

ساختاری رشته ای دارند. به همین سبب هر چه رشته های ماهیچه ای بیشتر باشند ، قدرت عضله بیشتر و وزن عضله نیز بالاتر میرود اما ممکن است حجم عضله تغییر نکند. به همین سبب ممکن است شما پس از مدتی ورزش منظم ، پیشرفت چشمگیری در توان و قدرت خود ببینید اما تغییر چندانی در حجم عضله خود مشاهده نکنید.

چربی و استخوان ها

بعد از ماهیچه ها ، بیشترین سهم را از وزن بدن دارند. استخوان ها معمولا وزن ثابتی دارند و بسته به استخوان بندی فرد و تراکم بافتشان ، وزن متفاوتی حتی در افراد هم قد دارند. چربی ها توده بسیار متغیری است که وزن آن دائما در حال تغییر است. همه ما از چربی ها هراس داریم اما چربی ها عضو حیاتی برای بدن هستند و هیچ گاه نمیتوان مقدار آن را به صفر رساند. چیزی در اصل افراد از آن متنفر هستند، چربی زیر پوستی است. چربی زیر پوست بسیار آزار دهنده است; چرا که مانند گرد و خاک ، زیبایی عضلات را میگیرند! برای همین وقتی صحبت از چربی سوزی شد بدانید منظور چربی تجمع شده در زیر پوست است.

آب

در جایگاه بعد، زندگی بخش ترین ترکیب حیات قرار دارد: آب! این مایع حیاتی ، بیشترین درصد ترکیبات بدن را تشکیل میدهد. آب در وزن شما بسیار تاثیر دارد به طوری با دهیدرات شدن بدن شما (از دست دادن مقار زیادی آب به دلیل فعالیت های سنگین ورزشی یا غیره) وزن شما تا 2 کیلو هم میتواند کاهش باید. اما این کار را هیچ گاه نکنید! زیرا این وزن از دست داده به سرعت برگشت پذیر بوده. به علاوه ، از دست دادن آب به معنای کاهش شدید سوخت و ساز بدن و همین طور اختلال در آن است. در طولانی مدت آسیب هایی جبران ناپذیر بر پوست و سایر ارگان های بدن نیز میگذارد.

همین الان بخوانید  تیپ های بدنی

هر گردی ، گردو نیست!

کاهش وزن همیشه نشانه چربی سوزی نمیباشد . همین طور که گفتیم ، بیشتر وزن بدن را عضلات تشکیل میدهند . کاهش وزن میتواند به دلیل از دست دادن ماهیچه باشد . زمانی تغذیه درست نداشته باشید ، ممکن است به میزان زیادی از توده عضله خود را از دست دهید. کم خوری با به اندازه خوردن تفاوت زیادی دارد. انجام بسیار زیاد تمرینات هوازی میتواند عضلات شما را بسوزاند.

نکته جالبی که ممکن است با آن مواجه شده باشید این است که وزن شما کم میشود اما تغییری در سایز شما دیده نمیشود . حتی ممکن است سایز شما نیز افزایش یابد. شاید بگویید چرا؟ کاملا واضح است! شما عضله از دست داده اید و جای آن را با چربی پر کرده اید .  از دست دادن وزن از طریق عضله سوزی ، یک عیب دیگر هم دارد . یکی از علل افزایش سایز در این مواقع این است که با از سوزاندن عضله ، آب میان بافتی در زیر پوست شما بیشتر تجمع کرده . در نتیجه سایز شما افزایش میابد.

حالا اگر با سوزاندن چربی وزن کم کنیم چه فرقی میکنه؟

پاسخ در یک کلمه خلاصه میشه: خیلی! 

اگر شما چربی سوزی کنید ، بیشتر از این که وزن از دست دهید، سایز از دست میدهید. به همین دلیل دور کمر لاغرتر خواهید داشت و در نتیجه اندام شما زیباتر به نظر میرسد! با از دست دادن 1 کیلوگرم از چربی بدنتان میتوانید چیزی در حدود 3 تا 4 سایز از دور شکمتان را آب کنید. در عکس زیر نسبت توده چربی در به عضله را میبینید که بر حسب درصد اعلام شده. وزن عکس ورزشکاری که دارای 3 درصد توده چربی است  نسبت به وزن فرد با درصد چربی 30 درصد ، چنان چه دارای قد یکسان باشند، برابر و حتی بیشتر هم باشد اما به هر حال هیکل این ورزشکار خوش تراش تر است!

body-fat-percentage-men
به جای این که به فکر وزن خود باشید، به فکر سایز  خود باشید!

سوخت و ساز برای همه ، تقویت برای یکی!

تفکر غلط رایج دیگری نیز در این رابطه وجود دارد که میتوان با انجام یک نوع هوازی ، چربی های یک ناحیه را مجزا از بقیه بدن جدا کرد. مثلا با دراز نشست طولانی میتوان شکم را آب کرد بدون اینکه چربی های بازو لاغر شوند. یا مثلا این که با دوچرخه فقط پاها لاغر میشوند! این ها همگی غلط هستند. چربی سوزی به صورت سراسری انجام میگیرد و بدن وقتی در فاز چربی سوزی میرود ، از تمامی ذخایر چربی استفاده میکند. وقتی دوچرخه میزنید ، بدن پس از اتمام ذخایر گلوکز ماهیچه ها ، سراغ چربی ها میرود. به همین دلیل از همه ی سلول های چربی ، این منبع انرژی را استخراج میکند. بدن شما به یک اندازه لاغر میشود. حرکاتی که با وزنه انجام میدهید، جهت تقویت یک عضله یا گروهی از عضلات است.

همین الان بخوانید  چگونه رژیم غذایی مؤثری داشته باشیم؟

نحوه صحیح وزن گرفتن و زمان های صحیح آن

در هنگام وزن گرفتن خود ، باید توجه داشته باشید که:

  1. ترازو استاندارد باشد و وزن را درست نشان دهد. میتوانید با گذاشتن یک دمبل بر روی آن از استاندارد بودن آن اطمینان پیدا کنید.
  2. بر روی یک سطح سخت و صاف ،ترازو را قرار دهید. قرار دادن آن بر روی موکت و فرش باعث میشود وزن شما را کمتر از آن چیزی که هستید نشان دهد.
  3. کف پاهای خود را با فاصله کم در مرکز ترازو قرار دهید. قرار دادن پاها بر روی حاشیه ترازو ، میتواند منجر به نشان دادن وزن بیشتر شود.
  4. کاملا صاف بایستید و دست های خود را به هیچ جا تکیه ندهید.

 

برای این که بدانید وزن شما در چه زمانی درست است باید بگوییم بهتر زمان برای اندازه گیری وزن در هنگام صبح قبل از صبحانه است . اما اگر در سایر ساعات روز میخواهید وزن خود را ببینید، از وزن کردن در زمان های زیر اجتناب کنید:

  • توازن بعد از ورزش
  • توازن بعد از وعده های غذایی
  • توازن در دوران قاعدگی
  • توازن در هفته اول رژیم لاغری
  • توازن قبل از خواب شبانگاهی

scale lies too much

کلام آخر

وزن شما به تنهایی صرفا یک عدد است و نمیتوان قطعی گفت چه وزنی برای شما خوب است و چه وزنی بد است. بهترین کار برای استفاده از این عدد این است که آن را با سایز دور کمر و دور ران خود مقایسه کنید. اگر سایز شما کاهش و وزن در حال افزایش است ، نشانه این میباشد که شما دارید ماهیچه جایگزین چربی میکنید. سعی کنید اگر روحیه ای قوی  دارید ،هفته ای 3 بار وزن کنید اما اگر میبینید با ثابت ماندن وزن خود در مدت یک هفته ، انگیزه خود را از دست میدهید ، ماهی یکبار وزن کنید.

لینک کوتاه این مطلب: hhttps://goo.gl/XFrAHu

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *